Dokumenty Kościoła:
„Ci zaś, którzy przystępują do sakramentu pokuty, otrzymują od miłosierdzia Bożego przebaczenie zniewagi wyrządzonej Bogu i równocześnie dostępują pojednania z Kościołem, któremu, grzesząc, zadali ranę, a który przyczynia się do ich nawrócenia miłością, przykładem i modlitwą”. (KKK 1422)
Przygotowanie do Sakramentu Pokuty i Pojednania:
Obrzędy pokuty pouczają (§ 6).
„Chrześcijanin, który po grzechu pod wpływem Ducha Świętego przystępuje do sakramentu pokuty, powinien przede wszystkim całym sercem nawrócić się do Boga. To wewnętrzne nawrócenie serca, zawierające żal za grzechy i postanowienie nowego życia, wyraża się przez wyznanie grzechów wobec Kościoła, przez należyte zadośćuczynienie i poprawę życia”
Rachunek sumienia – mam dokładnie zbadać stan swojej duszy od ostatniej dobrej spowiedzi.
Żal za grzechy – mam szczerze żałować za wszystkie swoje grzechy.
Mocne postanowienie poprawy – mam szczerze postanowić, że zrobię wszystko co w mojej mocy, aby w przyszłości unikać wszystkich grzechów.
Szczera spowiedź – mam wyznać Bogu wobec kapłana wszystkie moje grzechy ciężkie.
Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu – mam wykonać pokutę, którą wyznaczy mi spowiednik.
„Grzech, będąc obrazą świętości i sprawiedliwości Bożej oraz odrzuceniem osobistej przyjaźni, jaką Bóg okazuje człowiekowi, wywołuje dwojaki skutek. Jeśli jest to grzech ciężki, pozbawia człowieka komunii z Bogiem i w konsekwencji wyklucza go z udziału w życiu wiecznym. Jednakże skruszonemu grzesznikowi Bóg w swoim miłosierdziu wybacza ciężki grzech i daruje mu «karę wieczną», którą musiałby ponieść” (Jan Paweł II)
Do Sakramentu Pojednania można przystąpić w czasie każdej Mszy Świętej
w I piątek miesiąca
- dla dorosłych i młodzieży – od godz. 17.30
- dla dzieci* – od godz. 16. (o 16.30 – Msza święta)
* – poza okresem wakacji